SZÉP ERNŐ ÖSSZES VERSEI
SZÉP ERNŐ ÖSSZES VERSEI
"Annyit észlelhettem magamon, mint úgynevezett költő, hogy a versírás olyanformán kerekedik az emberben, mint ahogy eső előtt elfutja a homály az eget, a levegőben valami elfogódottság érzik, valami nyomasztó, mondjuk ez a hangulat, az ihlet.
A forma, a dallam isten tudja hogy támad magától; ez diktál azután. Ha már leültem és a papír fölé esik a homlokom, akkor a vers technikájával küszködök. Némelyik kurta vershez is négyszer-ötször kell visszaülni. Nem panaszkodom, édes ez a kínlódás. Azt se hallgassuk el, hogy ez a muzsika, ami lüktet majd a versben, az írás közben mindig ringat, úgy, mint a tangózókat a halk gramofon. Ez is jóféle dolog." - írja a vers keletkezéséről a Titkok Ismerője, Szép Ernő (1884-1953), őt pedig így értékeli Kosztolányi Dezső: "Gazdag költő. Báj van benne és mélység, kellem és erő, közvetlenség és fönség, pajzánság és előkelőség, közlékenység és tartózkodás, az élet szeszélyes esetlegessége és nem-változó törvénye." (1929)
Fájó, hogy ez idáig mégis találónak bizonyult Tandori Dezső megállapítása Szép Ernőről: "értékrendben nem ott áll, szinte semmi téren, ahol lennie kellene."
Irodalmi köztudatunk nagy adósságát róttuk le e kötettel, mely először tartalmazza a teljesség igényével Szép Ernő lírai életművét, nemcsak az érett verseket, de a sanzonokat, kuplékat, alkalmi és gyermekverseket, zsengéket, töredékeket, verskezdeményeket is, többszörösére tágítva a költő csodavilágának horizontját.